Szelki do spodni – co należy wiedzieć o tym dodatku?

Istnieje wiele eleganckich dodatków, które można uznać za kluczowe w budowaniu dobrego stylu każdego eleganckiego mężczyzny. Krawat, mucha, poszetka, pasek do spodni, zegarki, buty, czy inna biżuteria bez wątpienia pomagają w wyrażeniu osobowości mężczyzny oraz budowaniu swojej pewności siebie. Właśnie do jednych z tych elementów garderoby męskiej zaliczyć możemy szelki. I choć szelki nie są tak popularne jak wymienione wyżej krawaty, czy poszetki ciągle obserwuje się wzrost ich popularności. I zasłużenie… W końcu z ich pomocą można stworzyć naprawdę niebanalne stylizacje o zupełnie różnym charakterze. Najwyższy więc czas nieco przybliżyć „prawdę o szelkach” – czym tak właściwie są? Z jakimi elementami stroju można je połączyć? Jak idealnie dopasować je do stylizacji? Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? O tym wszystkim poniżej.
Czym tak właściwie są szelki?
Z definicji szelki to po prostu nic innego jak paski, które są noszone na ramionach i służą do podtrzymania spodni w odpowiedniej wysokości – trochę podobnie jak pasek. Wykonane mogą być one zarówno z rozciągliwego materiału, jak i nieelastycznego żakardu, bądź jedwabiu – choć tu z uwagi na dużo wyższą jakość, spotykamy w zasadzie dużo wyższe ceny.
Jeśli zaś chodzi o samą historię szelek – pojawiły się one w modzie męskiej bardzo dawno temu. Być może dlatego w oczach wielu mężczyzn są uznawane za nieco ekstrawagancki dodatek. Pojawiły się one bowiem w modzie męskiej na początku XIX wieku za sprawą Alberta Thurstona – Brytyjczyka który bez wątpienia niesamowicie spopularyzował ten dodatek w ubiorze męskim. Nieco gorsze czasy dla szelek nastały w czasach pierwszej oraz drugiej wojny światowej – wówczas zostały one wyparte przez paski, które pojawiły się jako element mundurów żołnierskich.
Jak zatem nosić szelki dzisiaj?
Aby nie popełnić modowej wpadki należy zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami obowiązującymi w modzie męskiej. Po pierwsze należy podkreślić, iż absolutnie nie powinno się nosić jednocześnie zarówno paska, jak i szelek – nie są one spójne stylistycznie i po prostu wykluczają się wzajemnie. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj spodni – tak, nie do każdego kroju szelki będą odpowiednie. Chcąc utrzymać spodnie we właściwej wysokości należy więc zamówić taki rodzaj spodni który będzie właściwy do noszenia szelek, nie zaś paska. A czym się one różnią? Przede wszystkim charakteryzują się wysokim lub przynajmniej podwyższonym stanem. Chociaż i od tej reguły istnieje wyjątek – mowa o popularnych chinosach. Można je stylowo połączyć na przykład z szelkami na klipsy – i stworzyć stricte casualowy look.
Szelki do garnituru – czy to wypada?
Jeśli spodnie do garnituru mają podwyższony stan, boczne regulatory a także wszyte małe guziki w gurcie spodni – szelki stanowią idealne uzupełnienie zestawu. Zaś ich rodzaj zależy w dużej mierze od okazji – czy ma ona bardzo formalny, czy raczej rozrywkowy charakter, a także od upodobań i charakteru mężczyzny. W końcu w wybranej stylizacji należy zawsze czuć się dobrze, swobodnie i komfortowo. Tak więc co do koloru – wystarczy zdać się na swój własny gust, jednocześnie nie przesadzając z ilością wzorów, faktur czy kolorów w całości stylizacji. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy.
O czym tak właściwie mowa?
Mowa oczywiście o jakości wykonania szelek, rodzaju materiału, czy wygodzie noszenia. Bardzo ważna jest możliwość regulacji ich długości, solidność klamer, wykonanie z jedwabiu, lnu, wełny, czy bawełny, a także dołączeniu guzików do samodzielnego przyszycia do pasa wybranych spodni.
Dodaj komentarz