Jakie ubranie przygotować na rozmowę kwalifikacyjną?

rozmowa o pracę

W wielu przypadkach bardzo ważnym etapem poprzedzającym zatrudnienie jest rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana przez osobę z działu rekrutacji czy też doświadczonego rekrutera zewnętrznego. Rozmowy kwalifikacyjne są związane z różnymi stanowiskami i branżami. Wielu zawodowych rekruterów stwierdza, że spore grono osób przychodzących na rozmowy kwalifikacyjne nie ma pojęcia na temat podstawowych zasad związanych z ubiorem, jaki należy przygotować na taką okazję. Warto więc bliżej zaznajomić się z tematem.

Oczywiście klasyczny dress code (czyli zbiór zasad dotyczące ubioru) w wielu firmach przestaje być obowiązkowy i w związku z tym pracownicy mogą zakładać mniej formalne ubrania zapewniające więcej luzu. Istnieją jednak pewne granice, których nie należy przekraczać. Profesjonalni rekruterzy mogą przytoczyć wiele historii, w których potencjalni kandydaci do pracy przychodzili ubrani w dres albo bluzę z kapturem. Czasami duże zapotrzebowanie na pracowników sprawia, że rekruterzy ignorują takie błędy, ale nie zawsze tak jest. Dodatkowo wiele procesów rekrutacji pracowników jest przeprowadzanych zdalnie, a to też wpłynęło na zwiększenie luzu, jeśli chodzi o ubiór. Dobrze jest więc przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad związanych z ubieraniem się na rozmowę kwalifikacyjną.

Klasyczne rozwiązania są bezpieczne i mile widziane

Po przygotowaniu estetycznego, przejrzystego i czytelnego CV z własnym zdjęciem, można przejść do dalszej fazy przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli chodzi o strój to najlepszym wyjściem będą eleganckie rozwiązania klasyczne. Warto więc założyć na siebie ciemną marynarkę (granatową, ciemnoniebieską, grafitową albo szarą), a do tego ubrać błękitną lub białą koszulę męską oraz dobrze zawiązany krawat w ciemnozielonym, bordowym lub granatowym kolorze. Taki zestaw będzie dobry szczególnie na stanowiskach, na których wymagany jest elegancki na co dzień oraz w przypadku wyższych stanowisk, takich jak prezes czy też dyrektor, specjalista albo menadżer. Dzięki eleganckiemu ubraniu można podkreślić, że pasuje się do danej grupy. Odzież taka wyraża również profesjonalizm i wysokie aspiracje. W przypadku niższych stanowisk, które nie wymagają na co dzień takiej odzieży (kuchar, kierowca, pracownik magazynu, itp.) można zrezygnować z zakładania marynarki i krawatu. Wystarczy więc koszula o stonowanej stylizacji z rozpiętym guzikiem pod szyją. Taki ubiór dotyczy nie tylko rozmowy kwalifikacyjnej, ale również zdjęcia, które zostanie umieszczone w CV.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej zmieniają pracę, a to oznacza, że znacznie częściej mamy do czynienia z rozmowami kwalifikacyjnymi. Podczas takich rozmów rekruterzy oceniają nie tylko merytoryczną wartość potencjalnego pracownika, ale również jego wygląd. Wspomniane wyżej klasyczne rozwiązania, czyli garnitury wyrażają profesjonalizm, wysokie aspiracje oraz pokazują szacunek do rozmówcy, który jest również bardzo istotną sprawą. Stonowane granatowe i szare garnitury ze stonowanymi dodatkami są więc najlepszym wyborem.

Istnieją jednak stanowiska, na których garnitur nie jest wymagany podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W takim przypadku można założyć mniej formalną marynarkę oraz jednolitą koszulę, a także bawełniane chinosy w kontrastowej barwie lub spodnie z wełny. Jeśli chodzi o obuwie to również można sięgnąc po mniej formalne półbuty. Krawat nie jest niezbędny w takiej stylizacji. Dzięki temu można zrobić większe wrażenie i jednocześnie cieszyć się większym luzem i swobodą związaną z brakiem konieczności zakładania garnituru.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz