Jeansy – co warto o nich wiedzieć i jak należy je nosić?
Co prawda, ostatnimi czasy można zauważyć tendencję do odchodzenia od jeansów na rzecz spodni typu chino, jednak mimo to nikt nie powinien mieć problemów ze stwierdzeniem, że spodnie jeansowe są produktem ponadczasowym. Oczywiście zmieniają się ich fasony i sposoby wykończenia, zgodnie ze zmieniającymi się trendami modowymi, jednak materiał jeansowy jest nadal dostępny w ofertach zarówno tych tańszych jak i najdroższych marek odzieżowych.
Można śmiało zauważyć, że jeans to materiał idealny dla każdego. Tkanina ta została wymyślona głównie z przeznaczeniem do ubrań roboczych, jednak ze względu na swoje liczne właściwości i atuty, zyskała ogromną renomę i dzisiaj ubrania z tego surowca są oferowane nawet przez takie renomowane marki jak na przykład Gucci czy Prada.
Początki jeansów jako spodni roboczych
Jeśli chodzi o kolor i fakturę tkaniny jeansowej to nie uległa ona żadnym większym zmianom od 100 lat, gdy standardem stał się niebieski kolor jeansów (wcześniej miały one kolor brązowy). Zmianie ulegają jedynie fasony takich spodni. Aktualnie bardzo dużą popularnością cieszą się spodnie z dopasowanymi, wąskimi nogawkami dla mężczyzn. Najbardziej uniwersalne są jednak jeansy charakteryzujące się prostym krojem. Ich pierwowzorem były robocze spodnie szyte z grubego płótna, które cieszyły się dużą popularnością wśród zbieraczy złota pod koniec XIX wieku. Jeansy powstały w związku z dużym zapotrzebowaniem na jak najtrwalszą tkaninę o wysokim stopniu odporności na uszkodzenie i zużycie nawet w trudnych warunkach pracy.
Atrakcyjne spodnie prosto ze Stanów Zjednoczonych
Jeansy pojawiły się dość późno na obszarze Europy. Pierwsze pary takich spodni trafiły na nasz kontynent w czasie II Wojny Światowej. Były to bowiem spodnie cywilne zakładane przez żołnierzy amerykańskich udających się na przepustki. Jeśli chodzi o pierwszą oficjalną dostawę producenta to spodnie takie trafiły do Europy dopiero w 1959 roku. Wielu młodych ludzi zaczęło uznawać takie spodnie za symbol przygody, wolności oraz nowego życia. Na popularność tych spodni mieli wpływ znani amerykańscy aktorzy, którzy chętnie je zakładali (np. James Dean). Po pewnym czasie zaczęto łączyć jeansy z marynarkami, klasycznymi półbutami czy też mokasynami. Spodniom tym udało się wpisać na dobre do stylizcji smart casual oraz sprawić, że nadają się na praktycznie każdą okazję.
Czy można nosić jeansy z marynarką?
Niektórzy uważają, że łączenie spodni pochodzenia roboczego (czyli jeansów) z marynarkami to nie jest najlepszy pomysł. Okazuje się jednak, że takie kompozycje mogą być bardzo stylowe i ciekawe, jednak stworzenie zestawu marynarki z jeansami z pewnością jest trudniejsze w porównaniu ze spodniami, takimi jak na przykład chinosy. Łącząc jeansy z marynarką trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim z marynarkami warto zestawiać jeansy w najbardziej klasycznych odcieniach koloru granatowego i niebieskiego. Istotną rolę odgrywa również rozmiar i fason. Dobrym wyborem są spodnie jeansowe z nogawką prostą albo zwężaną. Oczywiście w przypadku jenasów lepiej będą spisywać się marynarki o mniej formalnym charakterze.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
W przypadku łączenia jeansów z marynarkami, należy zwracać uwagę na różne zasady i ograniczenia. Na szczęście w stylizacjach typu casual nie trzeba się tym za bardzo martwić, ponieważ dozwolone jest praktycznie wszystko. To właśnie ze względu na taką uniwersalność casualową, jeansy stały się bardzo popularne wśród szerokiego grona użytkowników w Europie i na całym świecie.
Dodaj komentarz